جلوگیری از آفتاب سوختگی درختان با استفاده از پودر کائولن: ترکیبی اقتصادی و حرفه‌ای از آروشا پودر

در صنعت کشاورزی آفتاب سوختگی یکی از مهمترین دغدغه ‌های است که فعالان با آن مواجه می شوند. آفتاب سوختگی می تواند بر اثر تنش گرمایی در مناطق مختلفی از ایران ایجاد گردد. کشاورزان و فعالان در صنعت کشاورزی از راهکار های متفاوتی برای مقابله با این آفتاب سوختگی استفاده می نمایند که در این میان محلول پاشی کائولن طبق نظر مهندسین خبره در این زمینه توصیه می‌ شود چرا که سهولت استفاده و هزینه کمتری را برای فعالان در این حرفه ها ایجاد می نماید.

آنالیز شیمیایی پودر کائولین

27 AL2O3(%) 62 SIO2(%)
0.18> TIO2(%) 0.28> FE2O3(%)
0.15> MGO (%) 0.3> CAO (%)
0.2> NA2O(%) 1.5 K2O (%)
5 Loi (%) Trace SO3 (%)

پودر کائولین در واقع پودر رسی طبیعی سفید رنگ است که با تاثیر گذاری بر روی گیاهان و درختان، اثرات منفی تنش گرما و همان آفتاب سوختگی و خشکی برگ درختان را به کلی از بین می برد.  اثرات مثبت پودر کائولین بر کنترل آفتاب سوختگی درختان به نوعی است که در حال حاضر این ترکیبات معدنی جایگزین بسیار مناسب برای محلول پاشی درختان مختلف در سراسر کشور می باشند. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی درختان به کمک پودر کائولن این ترکیبات معدنی به صورت محلول در آمده و در زمین های زراعی و باغ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

آفتاب سوختگی درختان با پودر کائولن

مشخصات پودر کائولن مخصوص درختان

پودر کائولن یک ترکیب رسی معدنی است که برای محلول پاشی درختان در مناطق مختلفی از ایران مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از مهمترین مشخصات پودر کائولن مخصوص درختان می توان به رنگ سفید این پودر های معدنی اشاره کرد. پودر کائولن دارای ساختار آلومینوفیلوسیلیکات است و اثرات منفی تنش گرما و خشکی بر روی درختان را به کلی از بین می ‌برد. قابل ذکر است که کائولن در بین شرکت ‌های تولیدکننده ترکیبات معدنی به صورت کاملا تخصصی تولید می ‌شود.
این ترکیبات معدنی از نظر نوع دانه بندی و مش بندی با یکدیگر تفاوت های بسیار زیادی دارند و معمولا از دانه بندی های ریزتر آنها در صنعت کشاورزی استفاده می شود. همچنین شایان ذکر است که در حال حاضر مجموعه صنعتی آروشا پودر، کائولن مخصوص درختان را در بهترین کیفیت ها بر اساس استاندارد های تعریف شده در این میان تولید و عرضه می نماید. پودر کائولن تولید شده در مجموعه آروشا پودر از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

آفتاب سوختگی درختان با پودر کائولن
این ترکیب معدنی برای محلول پاشی درختان در باغ‌ هایی با  متراژ های مشخص شده مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی که بر اساس نظر مهندسین فعال در این میان، برای محلول پاشی درختان در هر هزار لیتر آب ۵۰ کیلوگرم از پودر کائولن نیاز می باشد.  این پودر به خوبی در آب حل شده و بعد از برداشت محصول اثرات آن به صورت کامل از بین می رود. ن
حوه استفاده از پودر کائولن به صورت محلول بر روی برگ درختان روش بسیار آسانی است و هر یک از کشاورزان در هر نقطه به راحتی می ‌توانند این کار را انجام دهند. کشاورزان عزیز بهتر است توجه کنند بهترین زمان برای استفاده از فرایند محلول پاشی کائولن بر روی درختان در طول روز دو ساعت مانده به غروب می باشد. چرا که تاثیرگذاری این فرایند محلول پاشی در این زمان بیشتر می باشد.

شرکت تولید پودر کائولن محلول پاشی

مجموعه صنعتی آروشا پودر جزو بزرگترین شرکت های تولید پودر کائولن محلول پاشی در ایران می باشد و تولید این محصولات را بر اساس استاندارد های ثبت شده در بین فعالان در حرفه های کشاورزی تولید و عرضه می نماید. این ترکیب معدنی در مجموعه آروشا پودر در حجم های بسیار زیادی تولید شده و علاوه بر رفع نیاز خریداران در داخل کشور، برای صادرات به دیگر کشور ها نیز مفید می باشد.
همان طور که گفته شد پودر کائولن محلول پاشی اثرات مثبتی را برای فعالان در حرفه های کشاورزی و باغداری ایجاد می نماید. کائولن با داشتن ساختار شیمیایی منحصر به فرد به عنوان یک رنگدانه، پوشش دهنده و پرکننده با سایر ترکیبات قابل مخلوط می باشد و اثرات خود را با ماندگاری بیشتری بر روی برگ های درختان ایجاد می نماید. قابل توجه کشاورزان عزیز: برای محلول پاشی کائولن فراوری شده از هر نوع دستگاه سمپاشی می توان استفاده کرد.

آفتاب سوختگی درختان با پودر کائولن
فقط باید دستگاه‌ های سمپاش دارای همزن های قوی باشند تا در زمان انجام عملیات محلول پاشی هم زدن این ترکیبات همچنان پایدار باشد. برای انجام محلول پاشی، کشاورزان باید سمپاش را تا خط نشان پر کرده و سپس پودر کائولن را به صورت تدریجی به آب اضافه نمایند و حتماً باید در این زمان مخزن داخل سمپاش فعال باشد. لازم به ذکر است که همزن دستگاه های سمپاش از زمان شروع تهیه محلول تا زمان پایان محلول پاشی همچنان باید روشن و فعال باشد تا محلول پاشی به خوبی انجام گیرد.
همچنین برای پوشش دهی کامل درختان توصیه می شود محلول پاشی به کمک پودر کائولن در دو جهت انجام پذیرد.

تولید پودر کربنات کلسیم نکا

مزایای محلول پاشی درختان با پودر کائولن

مزایای محلول پاشی درختان با پودر کائولن بسیار زیاد می باشد. به نوعی که در عصر حاضر استفاده از این ترکیب معدنی در بین فعالان در حرفه های باغداری و کشاورزی یک استراتژیک بسیار مهم می باشد. از مهمترین مزایای استفاده از پودر کائولین در محلول پاشی درختان می توان به هزینه های پایین این فرایند اشاره کرد. چرا که کائولن با قیمت های بسیار ارزانی در ایران قابل تامین می باشد و در واقع کشاورزان می توانند در حجم های وسیع این ترکیبات معدنی را مورد استفاده خود قرار دهند.
از دیگر مزیت های استفاده از این ترکیب معدنی در محلول پاشی گیاهان مختلف می توان به جلوگیری از خسارت های حمله حشرات اشاره نمود که این پارامتر می ‌تواند از نظر اقتصادی برای باغداران اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. محلول پاشی به کمک کائولن همچنین باعث کاهش آفتاب سوختگی بخش‌ های مختلف درختان و گیاهان می شود و کاهش مصرف آب نیز در این فرایند ها ایجاد می شود. شایان ذکر است که پودر کائولن به دلیل تاثیر مستقیم بر روی برگ درختان از تعریق و اتلاف آب و رطوبت آنها جلوگیری می نماید و از این طریق کاهش مصرف آب در این میان ایجاد می گردد.

جلوگیری از آفتاب سوختگی درختان با پودر کائولن
در ادامه بررسی مزیت های محلول پاشی درختان با پودر کائولین می ‌توان اظهار داشت که پودر کائولن باعث بهبود فرایند های فتوسنتز می شود.  پودر کائولن با تاثیرگذاری مستقیم بر انعکاس نور از گیاهان می تواند باعث کاهش جذب نور آفتاب اضافی شده و به دنبال آن پیشگیری از افزایش دمای برگ درختان و آفتاب سوختگی دیده می شود. معمولاً اثر مثبت پودر کائولن بر روی واکنش های فتوسنتز در شرایط آفتاب کامل در دمای بالا همراه با تشعشعات در وسط روز قابل تصور می باشد.
بر اساس پژوهش هایی که در این زمینه انجام پذیرفته است کارایی فتوسنتز در درختان کائولن پاشی شده نسبت به نمونه های شاهد برتری بسیار زیادی داشته است. به همین دلیل در حال حاضر به استفاده از این ترکیب معدنی در باغات کشاورزی تاکید زیادی می شود.

آیا این مطلب سایت ما را می پسندید؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 4.9 / 5. تعداد رای: 60

منتظر دریافت نظر شما هستیم.

جدیدترین اخبار سایت